5
(1)

حقوق قراردادها و درست نوشتن آن با در نظر گرفتن تمامی مفاد، مهم است، چرا که قرارداد توافقی الزام‌ آور بین دو یا چند شخص است که با توجه به آن، انواع حقوق و تکالیفی که در قبال هم دارند نوشته و مشخص می شود. مثلا برای انجام امور یا معامله کالا باید قراردادی به شکلی توافقی و مکتوب نوشته شده و طرفین آن را امضاء کنند.

در حقوق قراردادها مهم است که وکیل درک عمیق از حقوق و تکالیف داشته تا بتواند جنبه های مختلف و حرفه ای را در نظر گرفته و قراردادی خوب را به نفع طرفین قرارداد تنظیم کند. هر چه وکیل با تجربه و ماهر تر باشد، جنبه های مختلف قرارداد را طوری تنظیم می کند که موکل آن برد قاطع داشته باشد.

یک مثال بارز برای حقوق قرارادادها، قراردادهای منعقد شده توسط دولت ها است که مثلا نفت، گاز، انواع سنگ و فلز معدنی و… را طبق آن صادر و در ازای آن گندم، دارو، برنج، ماشین آلات صنعتی و … را خریداری و وارد می کند. پس باید دولت تمام جوانب را در نظر بگیرد تا در فروش، خرید، اجازه مکانی خاص و… حقوق ملی رعایت شود.

جنبه های مختلف یک قرارداد خوب از نظر حقوق قردادها

جنبه های مختلف یک قرارداد خوب از نظر حقوق قردادها عبارتند از:

 • جنبه های حقوقی
 • جنبه های مالی
 • جنبه های بازرگانی
 • جنبه های فنی

درست است که شاید این چهار مورد در یک قرار داد به صورت مجزا ذکر شوند، اما لزوما جدا از هم نبوده و به صورت مستقل از هم بررسی نمی شوند.

مثالی برای حقوق قراردادها جهت خرید یک دستگاه صنعتی

برای واردات و خرید یک دستگاه صنعتی از زمان مذاکره تا تخصیص ارز و ترخیص آن در کشور باید همه جنبه های بازرگانی در نظر گرفته شود. تست های اولیه دستگاه در کشور مقصد یا مبدا و نوع تست ها به صورت دقیق ذکر شوند. برای جنبه های مالی نیز همه موارد مختلف اعم از موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • نحوه تامین مالی آن
 • بیمه قرارداد
 • مالیات ارزش افزوده
 • و…

حقوق قرارداد ها در این نوع خرید کالا از آن جهت مهم است که شاید موقع تحویل، کالا به لحاظ کمی یا کیفی مطابق آنچه که توضیح داده شده نبوده و با قرارداد انطباق نداشته باشد. در این حالت باید خریدار بتواند طرح دعوی علیه فروشنده داشته باشد و از خود دفاع کند. با یک کار ساده، مثل ذکر موارد مشکل دار توسط خریدار در صورت جلسه تحویل، بعدا هم مشکلی پیش نمی آید. اگر هم اختلافی بوجود آمد، به راحتی می توان به صورت مکتوب حق خود را ار مراجع قانونی مطالبه کرد.

نکات مهم هنگام عقد قرارداد

4 شرط اساسی بر طبق ماده 190 قانون مدنی هنگام عقد هر قراردادی باید بین طرفین در نظر گرفته شود. این 4 شرط اساسی عبارتند از:

 1. قصد طرفین و رضایت آن‌ ها
 2. اهلیت طرفین (مثل بالای 18 سال بودن سن، عقل سالم و…)
 3. موضوع معین جهت معامله
 4. مشروعیت جهت انجام معامله

انعقاد یک قرارداد درست چرا مهم است و چرا باید از تجربه وکیل استفاده کنید

انعقاد یک قرارداد درست با در نظر گرفتن حقوق کامل طرفین بدون مشکل حقوقی از آن جهت مهم است که حتی اگر بین دو نفر دوست یا برادر هم بسته می شود، باید همه بندهای آن طبق مواردی که بالا ذکر شدند، مشخص باشد. چرا که نا آگاهی از مفاد یک قرارداد با در نظر گرفتن دوستی ها، فامیل بودن و … ممکن است مشکل ساز باشد.

مثلا درج اشتباه موارد مختلف مثل عنوان یا مفاد ناقص، عدم ذکر ضمانت اجرای تعهدات، فورس ماژور بودن مواقع خاص مثل بلایای طبیعی، مرجع حل اختلاف مشخص و… از جمله مواردی است که باید در حقوق قراردادها کامل در نظر گرفته شود.

اینجاست که استفاده از تجربه یک وکیل با تجربه و متعهد ضروری است. آقای دکتر مرادی با  10 سال سابقه در انواع دعاوی و متخصص در امور قراردادها و دعاوی مرتبط با املاک کنار شماست.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.