ادعای جعل در اجاره نامه

ادعای جعل در اجاره نامه و تأثیر آن بر تخلیه

0
(0)

پرسش: اگر مستأجر، مدعی(جعل) در قرارداد اجاره باشد، آیا مورد، مشمول مقررات ماده 5 قانون روابط موجر و مستاجر خواهد بود یا این که از شمول آن خارج است؟

نظر اکثریت

اکثریت مسئله را شامل در شمول این ماده (ماده5) می داند و به زعم آنان مستأجر، ضمن اجرای دستور تخلیه، شکایت خود را به دادگاه صالح تقدیم خواهد نمود.

نظر اقلیت

با استدلال به اینکه ماده 5 در خصوص حقوق مادی مستأجر در مفاد قرارداد بوده و ارتباطی با موضوع جعل ندارد، معتقد است: چون در ادعای جعل، صحت و اصالت سند به عنوان منشأ رابطه­ی حقوقی طرفین محل خدشه و ایراد و تردید قرار می­گیرد. چنانچه این ادعا در موضوع تخلیه مؤثر تشخیص داده شود (مثلا جعل در مدت زمان اجاره)، بایست تخلیه منوط به رسیدگی به موضوع جعل باشد. اما چنانچه ادعای جعل تأثیری در موضوع تخلیه نداشته باشد، تخلیه انجام خواهد پذیرفت.

نظر کمیسیون نشست قضایی(5)

با توجه به مقررات ماده 5 قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1376 و ماده 17 آیین نامه اجرایی آن مصوب سال 1378، موضوع سؤال مشمول مقررات ماده 4 قانون مزبور بوده، درصورتی که دستور تخلیه صادر شده و مستأجر نسبت به اصالت قرارداد چه رسمی و چه عادی شکایتی داشته باشد، دستور تخلیه اجرا و شکایت مستأجر مانع از اجرای دستور نخواهد بود، مگر اینکه متناسب با ضرر و زیان احتمالی موجر، قرار توقیف عملیات اجرایی تخلیه تا تعیین تکلیف نهایی موضوع صادر شود.

 

 

 

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.